Stomatologia zachowawcza ma na celu zachowanie naturalnych zębów pacjenta. Jeśli pojawiają się choroby lub uszkodzenia mechaniczne, należy wprowadzić odpowiednie formy leczenia, które przywrócą zębom ich funkcje oraz pożądany wygląd.
Jedną z najczęstszych nieprawidłowości w kontekście zdrowia zębów jest próchnica. Brak odpowiedniego leczenia objętych próchnicą zębów może doprowadzić do rozprzestrzeniania się choroby i stopniowej utraty zębów. Leczenie zachowawcze obejmuje leczenie (usuwanie) próchnicy, wykonywanie wypełnień oraz leczenie kanałowe.
Zapraszamy do naszego gabinetu w Skierniewicach. Dzięki regularnym wizytom kontrolnym u stomatologa można szybko rozpoznać próchnicę, co sprawia, że jej leczenie jest szybsze i mniej uciążliwe.
Próchnica zębów – jak się ją leczy?
- Pierwszy etap rozwoju próchnicy to pojawienie się plamki próchnicowej w wyniku demineralizacji szkliwa. Na tym etapie stomatolog może zastosować preparat z fluorem lub wykonać zabieg lakierowania zęba, co powinno zahamować dalszy rozwój choroby.
- Drugi etap rozwoju próchnicy to powstanie widocznego ubytku wynikającego z uszkodzenia zębiny przez bakterie. Uszkodzoną tkankę należy usunąć, dlatego stomatolog musi wykonać tzw. borowanie oraz wykonać wypełnienie (plombę).
- Trzecia faza rozwoju próchnicy pojawia się wtedy, gdy bakterie docierają do miazgi zębowej. Pojawia się silny ból zęba, a wizyta u stomatologa jest wtedy nieunikniona. Bardzo często na tym etapie konieczne jest leczenie kanałowe, czyli czyszczenie kanałów z zainfekowanej miazgi oraz bakterii.
- Na czwartym etapie próchnicy pojawia się martwica miazgi, która często wiąże się z koniecznością usunięcia zęba. Niekiedy możliwe jest dalsze leczenie bez ekstrakcji, co umożliwiają nowoczesne metody w stomatologii zachowawczej.
Zaawansowana próchnica to poważne zagrożenie nie tylko dla jamy ustnej, ale także dla zdrowia całego organizmu. Bakterie próchnicowe mogą wywoływać stany zapalne w różnych układach i narządach ciała. Dlatego warto regularnie wybierać się na wizyty u stomatologa w Skierniewicach, który zauważy niepokojące zmiany i zastosuje odpowiednie formy leczenia zachowawczego.
Do stomatologii zachowawczej można też zaliczyć profilaktykę, ponieważ ma te same cele – zachowanie zdrowia, funkcjonalności i dobrego wyglądu zębów i dziąseł. W ramach działań profilaktycznych można wyodrębnić następujące zabiegi: piaskowanie, skaling, polerowanie, lakierowanie, fluoryzacja, pielęgnacja dziąseł, higienizacja jamy ustnej.. Odpowiednia profilaktyka pomaga uniknąć skomplikowanego i kosztownego leczenia w przyszłości.
Etapy leczenia w stomatologii zachowawczej
Aby zaplanować i przeprowadzić odpowiednie leczenie, w pierwszej kolejności konieczna jest wizyta kontrolna, podczas której stomatolog określa stan jamy ustnej. Następnie przeprowadzane są zabiegi dostosowane do zidentyfikowanych dolegliwości: leczenie próchnicy, leczenie kanałowe, zabiegi profilaktyczne itd. W niektórych przypadkach stosuje się dodatkowe formy diagnozowania, np. zdjęcia RTG, które pozwalają wykryć inne zmiany chorobowe w obrębie jamy ustnej.
Obowiązkiem pacjenta jest konsekwencja w leczeniu, stosowanie się do zasad higieny i pojawianie się na regularnych wizytach kontrolnych. Dzięki współpracy pacjenta i stomatologa leczenie zachowawcze będzie przynosiło dobre efekty – każdy ubytek zostanie szybko wykryty, a pacjent uniknie długiego i kosztownego leczenia.
Zapraszamy do zapisów na wizyty w naszym gabinecie w Skierniewicach – zadbajmy wspólnie o Twoje zęby!